הבד לכיפות

 
 
מאילו חומרים עשויות הכיפות:
פשתן – הוא סוג של צמח השייך למשפחת הצמחים הפשתיים. הפשתיים הם צמחים פרחוניים, ניתן לראותם גם בצורת עשבים ובאופן חריג גם בצורת עצים. במשפחת הפשתיים יש כמאתיים וחמישים סוגי מינים שונים בכל העולם כאשר הפשתן עצמו מרוכז באזור שבין הים התיכון להודו.
הפשתן יכול לצמוח עד לגוב של 1.2 מטר. פרחיו כחולים סגולים ופריחתו האביבית היא מראה מרהיב ועל כן הוא נחשב כפרח נוי ידוע. הבד המוכר לכולנו כבד הפשתן מופק מהסיבי הפשתן. הפשתן מנוצל כמעט על כל חלקיו לתחומים שונים. ייצור בד הוא השימוש הידוע ביותר, אך הוא משמש גם לייצור סבונים, צבעים, נייר ואפילו בתעשיית התרופות נעשה בו שימוש. זרעי הפתשן ידועים כבעלי סגולות ריפוי שונות ונעשה בהם שימוש רב לתעשיית השמנים. הייחודיות של בד הפשתן היא בעמידותו הרבה דבר הגורם לו להיחשב כבד איכותי. סיביו הארוכים הם שמקנים לו את עמידותו ומקנים לו יכולת להיארג בפשטות יחסית. הרבה מכירים את הפשתן מאזכורו בתורה, שם הוא מובא בהקשר לאיסור עשיית שעטנז. שעטנז הינו בד הארוג בו זמנית מפשתן ומצמר – זהו בעצם איסור הנקרא כילאיים. כיום מוכר לנו הפשתן בעיקר בתחום כלי המיטה הבגדים וגם כמובן איך לא - כיפות!.
 
קטיפה   קטיפה היא בד ארוג הידוע במגע מיוחד - מגע רך חלק ונעים ומכאן גם המונח "מגע קטיפתי" או "מגע קטיפה".
הקטיפה האיכותית ביותר מיוצרת מ-משי, אך ניתן לייצר אותו גם מכותנה ובכך יורדת איכותו. גם מפשתן, אותו הזכרנו מעלה, ניתן להפיק קטיפה וכן מצמר. קיימים גם בדי קטיפה סינטתיים המויוצרים מויסקוזה, ניילון ופוליאסטר למשל. מאז ומעולם נחשבה הקטיפה לבד יוקרתי ורבים זכו רק לראותו, אך לא ללבוש בגד העשוי ממנו. לא הרבה יודעים אך למעשה הקורדרוי הידוע לכולנו הוא בד העשוי מסוג של קטיפה. דרך הפקתה של הקטיפה היא ייחודית ונעשת על יד נוּל (כלי אריגה). אצלנו בכיפות דינה ניתן למצוא כיפות מקטיפה.
 
גי'נס – עשוי מבד הקרוי: "דנים". בד הדנים הגולמי, נחשב לבד יקר. בד דנים מ-שתי וערב נחשב לחזק ומשובח. כולנו מכירים את הג'נס ממכנסי הג'ינס הנלבשים בכל העולם. לוי שטראוס סוחר בווארי שחי שחי בארה"ב היה מוכר מכנסי ג'ינס לכורים והוא שהחל להפיץ את המכנסים.  מקור המילה ג'ינס הוא מהמילה ג'ין שפירושה הוא חומר בד אירופאי. אגב, בד הדנים מקורו באנגליה. בתחום הטקסטיל מייצרים מבד הדנים את מכנסי הג'ינס הידועים לכולם וכן כמעט כל פריט לבוש ואופנה כולל כיפה מג'ינס.
 
משי פראי – משי טבעי הוא סיב העשוי מפקעות הגולם שיוצרים תולעי המשי. מדובר, למעשה, בסיב חלבוני המופרש מפיהן של התולעים. כל מי שגידל תולעי משי בילדותו מכיר את מראה פקעות המשי. פקעות אלו מוכנסות למים רותחים ועל ידי כך מתמוססת צורת הגולם ומתקבל סיב לא מעוצב. מדהים לדעת כי פקעת תמימה אחד של גולם מכילה סיב משי באורך של כקילומטר!. בייצור נוהגים לשזור את המשי מ-8 סיבים יחד. נציין כי המשי נחשב מאז ומעולם ליוקרתי ושימושיו כ-בד הינם עתיקי יומין. המשי משמש ברפואה למשל לחוטים של תפרים, אך נעשה בו שימוש גם במצנחים, צמיגים ועוד.
המראה הבוהק והמנצנץ של המשי נובע ממבנה הפריזמה המשולש של של סיב המשי שבעצם גורם לבד המשי לשבור את האור הנכנס בזוויות שונות ובכך לייצר צבעים שונים הנראים לעין. המשי הפראי יכול להיות מיוצר על ידי זחלים שונים ולא רק תולעת משי של עץ תות. קיים מגוון של משי פראי, המיוצר על ידי זחלים אחר מאשר תולעת המשי של עץ התות. בדי המשי הפראיים נוטים להיות קשים יותר מאשר המשי המעובד. בתעשיית הטקסטיל נחשב המשי ליוקרתי ומשמש, בין השאר, לחולצות, עניבות, שמלות וכמובן לכיפות.
 
סטן – הסטן הוא אריג בעל מרקם מבריק על פני השטח וחלקו האחורי הוא על פי רוב מעומעם. הוא נוצר על ידי
אריגת סיבים כגון משי, ניילון או פוליאסטר. הסטן נוטה להיות זוהר בשל מבנה הבד הייחודי לו. שיטת אריגתו המיוחדת היא זו שיוצרת את הברק הייחודי לו. ניתן לארוג וריאציות רבות מהסטן הבסיסי. בדי הסטן יכולים להיות עשויים מכותנה, משי או סיבים סינתטיים כמו פוליאסטר למשל. בד הסטן נפוץ בתחומי ההלבשה השונים כגון: מעילים, מכנסי ספורט,הלבשה תחתונה, כותנות לילה, שמלות ערב, שמלות כלה, חולצות, עניבות, ריפוד, סדינים ואפילו נעלי בלט וגם, כמובן, כיפות! הסטן נחשב למבריק אפילו עוד יותר ממשי שלעיתים נקרא אחיו התאום.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר